Yabancılar En Çok Hangi Şehirleri Tercih Ediyor?

Yapılan araştırmalar sonucu, Türkiye’ye gelen, yabancılar en çok İstanbul ilimizi tercih ediyor. Eşsiz doğası ve tarihi yapısı bulunan şehir son yıllarda yabancıların göç akıma maruz kalmakta.

1. İSTANBUL

İstanbul’da ikamet izinli ve geçici koruma kapsamında; 75 farklı uyruklu insan bulunmaktadır. 200 bin üzerinde, kayıtlı yabancı uyruklu vatandaş yaşamaktadır. 2018-19 yılları içinde kayıtlı  konut satışı 15bin civarı olduğu açıklanmıştır. İstanbul’da yaşayan yabancılar arasında ilk sırayı ise Almanlar (400bin üzerinde)almaktadır. Suriyeli sayısı 400 bin’e ulaşmıştır. Fakat ikamet ve çalışma izni bulunan Suriyeli sayısı 18 bin’i bile bulmamıştır.

2. ANTALYA/ALANYA

Antalya’da yaşayan yabancı uyruklu vatandaş sayısı 57 bin’in üstündedir. Geçtiğimiz sene yabancıların satın aldığı konut sayısı 4bin’i aşmış olup bu sayının geçen yıldan bu güne yüzde 21 oranında arttığı gözlemlenmiştir.Türkiyede bulunan yabancıların yüzde 6,3’ü Antalyada belirlenmiştir. Alanya ilçesinde, 82 milletten otuz bini aşkın yabancı uyruklu vatandaş, oturma ve çalışma izni alarak, ilçede yaşayan nüfusun yüzde 10’una ulaşmıştır. Bununla birlikte belediye hizmetlerinde yeni düzenlemeler getirilmiş olup; Rus, Alman, Polonya ve İskandinav ülkelerinin ağırlıklı yer aldığı 25 üyeli bir kabine oluşturulmuştur.

3. BURSA

Genellikle arapların tercih ettiği bursa, ağırlıklı KUVEYT yerel halkı tarafından tercih edilmektedir. Geçtiğimz sene satın alınan konut , bin’i aşkın olup istanbul ve antalyadan sonra tercih edilen üçüncü şehir olmuştur. 26bin’in üzerinde kayıtlı yabanc uyruklu vatandaş yaşamaktadır.Bu yılın ilk 6 ayında 161 konut satılan bursayı 90 konutla yalova takip etmektedir.

4. YALOVA

TUİK verilerine göre Yalova’da 13bin üzerinde yabancı uyruklu vatandaş bulunmaktadır. 2015 yılından bu yana yaklaşık 6bin konut satışı gerçekleşmiştir. Bugün, yaklaşık 35 bin  kayıtlı yabancı uyruklu vatandaş yaşamaktadır. Sanayi bölgelerine yakınlığı ile cazibe merkezi olan Yalova; Iraklı, Suriyeli, İranlı, Afgan, Çeçen, Gürcü göçü almıştır.

5. TRABZON

TÜİK verilerine göre, oturma veya çalışma izni alarak Trabzon’da yaşayan yabancı 7 bin’in üzerindedir. Trabzonu diğer illerden farklı kılan özelliği; bu ilde bulunan karadeniz teknik üniversitesinde okuyan, 2binden fazla öğrenci olmasıdır.

Yabancılar, en çok bu 5 şehiri tercih ederek, şehirlerdeki emlak fiyatlarını yüksek derecede arttırmıştır.

Benzer Konular