Neden Türkiye’de Konut Almalıyım?

Kentlerimizin dünyada artan popülaritesi, Mütekabiliyet Yasası’ndaki değişiklikler, KDV istisnası gibi teşvikler, kaliteli gayrimenkul stoku, yüksek getiri potansiyeli, kur avantajı gibi birçok neden, Türkiye’de konut almayı cazip hale getiriyor. Her yıl binlerce yabancı uyruklu kişi Türkiye’den ev alıyor. Peki, binlerce yabancıyı Türkiye’de ev almaya iten nedenler neler?

Türkiye’de Konut Avantajlı Yatırım Ortamı

2012 yılında çıkan Mütekabiliyet Yasası, yabancılar için eskisine oranla daha rahat yatırım yapabilecekleri bir hukuki zemin yaratırken, vatandaşlık konusunda sağlanan kolaylıklar ve KDV istisnası gibi teşvikler, gayrimenkul alanında avantajlı bir yatırım ortamı sağladı. Yasaya göre; Türkiye’de yerleşik olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile bunların yurt dışında kurdukları şirketleri, daimî temsilci vasıtasıyla(ARP DANIŞMANLIK), çalışma veya oturma izni alarak konut veya iş yeri satışlarındaki KDV’den (Katma Değer Vergisi) muaf olacak. ABD ve Avrupa’da gayrimenkul sektörü, uluslararası yatırımcılara güvenilir ve karlı yatırım imkânı sunsa da yüzde kırklara varan vergi oranları bu bölgelerin cazibesini kaybettiriyor. Türkiye bu ülkelere göre, çok daha düşük vergi oranlarıyla yabancı yatırımcı için daha cazip görülmekte.

Pasaportun Belirleyici Gücü

İngiltere’de özel bir şirketin hazırladığı rapora göre, en güçlü pasaportlar listesinde; sadece 30 ülkeye vizesiz giriş sağlayan Irak ve Afganistan pasaportları bulunuyor. İran pasaportu 42 ülkeye, Ürdün, Mısır ve Tunus pasaportları 50 ülkeye, Azerbaycan pasaportu 66 ülkeye vizesiz giriş olanağı sağlıyor. Türk pasaportu ise vizesiz olarak 112 ülkeye seyahat olanağı sağlıyor.

Bağlayıcı Konum

İster karadan, ister denizden, ister havdan olsun; Türkiye, kendi ülkenize gidip gelmeyi kolaylaştıran geniş bir ulaşım ağına sahip olmakla birlikte, Avrupa ve Asya arasındaki köprü misyonu edinmiş bir bölgedir. Afrika’dan Avrupa’ya, Körfez’den ABD’ye kadar pek çok noktaya Türkiye’den erişim oldukça kolaydır. Uluslararası ve ulusal havayolu ulaşımı düzenli ve ucuzdur. Ayrıca, karayolları ulaşımı daha hızlı ve kolay hale getirmek için otoyolları iyileştirmeleri yapılmıştır.

Getirisi Yüksek, Amortisman Süresi Kısa

19 Eylül 2018’den itibaren, gayrimenkul satın alarak ‘Türk vatandaşı olma’ hakkı kazanma, 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü. Üstelik bu yolla başvuranlara oturma izni değil doğrudan vatandaşlık veriliyor. Yabancı yatırımcı için vatandaşlık hakkı kazanımı şöyle dursun, edineceği gayrimenkulün geri dönüş süresi, Avrupa İstatistik Enstitüsü Euro SAT’ın verilerine göre 28 yıl olarak öngörülüyor.

Yatırımların geri dönüş süresi bazı AB ülkeleri ise şöyle: Avusturya 51 yıl, İtalya 42 yıl, İngiltere 38 yıl, Fransa 36 yıl, Norveç 32 yıl. Türkiye’de konut almak düşünüldüğü zaman çok cazip.

Benzer Konular