Yabancı Personel ile Şirketinizi Bütünleştirin

İşinizi global alanda genişletmek istiyorsunuz ve yabancı personel olarak yeni bir stajyer işe almaya karar verdiniz. Bu, şirketiniz için iyi gözüküyor ve sizi yeniliklere açık tutuyor olsa da bunun için yeni personel istihdamından fazlası gerekiyor. Şirketin, stajyerlerin tam potansiyellerine erişmeleri için yabancı personellerle bütünleştirme yolunda adımlar atması gerekir. Bunun için çalışan çeşitliliğini hedeflemiş ve bu çalışanları iş gücüne katmış şirketler mevcut. Sizlere, aşağıdaki yöntemler ile firmalardaki bu çeşitliliği dengede tutmak için birkaç yoldan bahsedeceğiz.

Koçluk

Koçluk sistemi, takım içi öğretileri daha derin inceleyerek, takım liderinin ve her bir personelin kişisel farkındalıklarını ve hareket yansımalarını görmelerine katkı sağlar. Bu yaklaşım, çalışanların birbirlerine ön yargılı davranmasını önler. Bunun sayesinde iş ahlakı ve bilinçli çalışma koşulları sağlanır. Bu yetenekler için potansiyellerini göstermelerini sağlayan, kendileri hakkında farkındalıklarını arttıran ve öğrendiklerini firmaya kazandıracak bir ortam oluşturur.

Mentorluk Programları ve Çalışma Arkadaşları (Buddy)

Mentorluk programına benzer düşünülmesi gereken bir diğer sistem ise çalışma arkadaşı (buddy) sistemidir. İkisi arasındaki temel fark, çalışma arkadaşlarıyla eşlendiklerinde bir liderle değil de bir iş arkadaşıyla paylaşımda bulunurlar. Bu aynı zamanda şirket içinde uyumu kolaylaştırır. Şirketinizde kıdemli çalışanlar, yeni iş başı yapan personellere şirkete dahil olmalarında yardımcı olabilirler.  Mentorlar diğer çalışanların işlerinde veya kariyerlerinde yönlendirmeler yapacak ve yardımcı olabilecek liderlerdir. Uluslararası yetenekleri, mevcut çalışanlarla eşleştirmek, şirket kültürünü, işini kolayca öğretir ve şirkete kolay bir şekilde uyum sağlamalarına yardımcı olur.

Kültür Değişimi

Şirketler daha global olabilmek ve çağın gerektirdiği koşullarda kalabilmesi için kültür değişimlerine ihtiyaç duyarlar. Bu amaca ulaşmak için ise yabancı uyruklu stajyerleri şirkete katkıda bulunmaları için cesaretlendirecek bir ortam oluşturmalarında fayda görülür. Buna ek olarak, şirkette çalışan yabancı personel ile de her zaman açık bir iletişim ortamı ön planda olmalıdır. Bütün süreç, şirkete adapte olmalarına yardımcı olur ve ayrıca bu kültürler şirketin her alanında kendini gösteriyor olur, sadece aşağı yukarı bir yöntemle değil, 360 derece bir değişim gerçekleşmelidir. Sonuç olarak, yabancı personel inizin size sağlayacağı kültür, ve onun sizin kültürünüze uyum sağlaması uluslararası yeteneklerinizi ve şirket potansiyellerini geliştirilerek, destekleyici ve adil bir ortamı size sunmaktadır.

Benzer Konular