Yabancı Uyruklu Vatandaşların Hukuki Hakları?

Vatandaşlık bağı ile bağlı olunan ülkeden, diğer ülkeye giden kişilerin, bu ülkedeki hukuki durumunu inceleyen hukuk dalıdır. Türk Yabancılar Hukuku, yabancı uyruklu vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti’nde yabancı olmalarından dolayı tabi oldukları kısıtlamaları ve sahip oldukları Yabancı Uyruklu Vatandaşların Hukuki Hakları incelenir.

Yabancılar Hukuku Nedir?

Yabancılar Hukuku, Türk Hukuku’na göre uygulanan kurallar ile milletlerarası anlaşmaların Anayasa’nın 90. maddesi gereğince Türk Hukuku’na dâhil olmasıyla yürürlüğe giren kuralların bütünü anlamına gelmektedir. Yabancılar Hukuku genel anlamda mütekabiliyet ilkesine dayanmakta olup, yabancılara Türkiye’de uygulanacak olan “Yabancı Uyruklu Vatandaşların Hukuki Hakları” yabancının vatandaşı olduğu ülkeye göre farklılık göstermektedir.

Türk Yabancılar Hukuku’nun kaynaklarından bazıları şunlardır:

Yabancılar ve vatandaşlık hukuku, alanı çok geniş kapsamlı bir hukuk dalıdır. Bu hukuk dalı, Türk Vatandaşlığı’na başvurudan tutunda, evlilik ile kazanılmış vatandaşlık, yatırım amacıyla kazanılmış vatandaşlık, yabancı personel çalıştırma hakkı vb. bütün kazanılmış hakların kanun ile düzenleme bulmuştur. Vatandaşlık başvuruları, vatandaşlıktan çıkarılma, evlilik, idari makamlarında onaylayacağı şekilde oturma izni, aile ikameti, öğrenci ikameti, insan ikameti şeklinde her türlü amaca hizmet eden başvurulara kanun ile yanıt bulan bir daldır.

Yukarıda belirtilen kaynaklardan yola çıkarak , alanlarında  deneyimli ve profesyonel avukat kadrosuyla ARP DANIŞMANLIK farkını sizlere hissettirmek önceliğimiz. Şöyle ki yabancı bir ülke de olmasına rağmen milletler arası özel hukuk gereğince şahsın yabancı olması halinde bile yabancı bir ülkede hukuki hakları bulunmaktadır. Bu hakları bilmesi, bunlardan yararlanması ve bu hakların korunması hakkında hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ayrıca yabancılar hakkında her türlü hukuki dava ve icra takibi yapmaktayız.

Benzer Konular