Çalışma İzni Süresi Nedir? Kim Belirler?

Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yabancı kişilerin Türkiye’de çalışması için verilen bu çalışma izinin süresi de mevcuttur. Çalışma izni süresi bakanlığın belirlediği kriterler esas alarak verilir. Yabancı personelin, Ülkemizdeki bulunma süresine göre değişkenlik gösterecek olan bu süre işverenin de talebi doğrultusunda gerçekleşir.

İşverenler tarafından yapılması gereken çalışma izni başvurularında, yabancının iş yerinde ne kadar süre çalıştırmak istenildiği belirtilmelidir. Bu süre, belirli süreli iş sözleşmesinde imzalanarak bakanlığa sunulur. Bu işlem Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığının kanaatinde olmasından dolayı istenilen süreden daha az bir süre alınabilir.

Verilecek olan bu süre bazı yabancı personellerin, Türkiye’de yasal olarak bulunma süresi ile doğru orantılı olmaktadır. Bir diğer yönden Türkiye’de ikamet eden başka yabancılar içinde bu kriter geçersizdir. Değişkenlik gösteren çalışma izni süresi hakkında bilgi almak için yapılması gereken ilk önce yabancının hangi belge ile Türkiye’de bulunduğunu öğrenmektir. Yabancı personel Ülkemizde bulunmadan yapılacak olan yurt dışı başvurularında ise yine yabancının çeşitli uluslararası bilgilerine başvurularak süresi belirlenmektedir. Verilen bu zaman zarfında, yabancının gerçekleştireceği çalışmanın ne kadar sürede tamamlanacağı da belirtilmelidir.

İlk yapılan çalışma izni başvuruların da en fazla 1 yıllık verilen bu süre, uzatma başvurularında ise daha fazla talep edilebilir.

Bakanlık tarafından verilen çalışma izninin süresi detaylı incelemeler sonucunda gerçekleşmektedir. Çalışma izni süresi, işveren tarafından istenildiği zaman sonlandırılabilir.

Benzer Konular