Yabancı Yatırımcılar Rehberi

Türkiye son yıllarda yabancı yatırımcıların göz bebeği haline gelmiş durumda.2000’lerin başından itibaren doğrudan yabancı yatırım grafikleri yükselmeye başladı. İş dünyasının merkezinde bir çok yabancı uyruklu vatandaş ,yönetici veya girişimci statüsünde görev alıyor. Otomotivden petrole, sigortadan tekstile ,finanstan teknolojiye kadar birçok alanda yabancı uyruklu vatandaşların faaliyet göstermesi artık hem daha kolay hem çok cazip. Avrupa Ülke çekiciliği araştırmaları, 2017 yılında Türkiye’yi, doğrudan yabancı yatırım açısından en popüler 7. ülke konumunda göstermektedir. 2019’un ilk yarısında Türkiye’ye gelen yabancı sermaye yatırımlarında Katar ve İngiltere ilk sıraları aldı.

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında, doğrudan yabancı yatırımcı için bazı teşvikler şu şekildedir:

⦁ Yabancı yatırımcılar için sunulan hak ve kanunlarla ,en az yerli yatırımcı kadar verimli kar elde edebilirler.

  • ⦁ Faaliyet gösterecekleri sektör farketmeksizin, kurulum ekipmanları, makina ve cihazlar için katma değer vergisinden muaf olurlar.
  • ⦁ Yurtdışından tedarik ettikleri kurulum ekipmanları ve makinalar için de gümrük vergisi ödemezler.
  • ⦁ Bakanlıklar, kosgeb, kalkınma ajansları gibi kurumlar sizi daha spesifik konularda yönlendirme ve teşvikler için departman hizmetleri vermektedir.
  • ⦁ Yabancı yatırımcılar Türkiye’de ki faaliyetlerinden elde ettikleri kâr, tasfiye ve tazminat, lisans, yönetim ve benzeri kazançları yurt dışına serbestçe aktarabilirler.
  • ⦁ Yukarıda bahsettiğimiz vergi, ve sigorta primlerini sadece Türkiye’de öderler, kendi ülkesinde bu ödemelerden muaftırlar.
  • ⦁ Şirketler bütünü olarak da adlandırabileceğimiz; limited, anonim ve adi şirket kuruluşlarının hepsini gerçekleştirebilir, düşük maliyetli olması sebebiyle ‘şahıs’ şirketi de göz önünde bulundurabilirler.

Bunlar haricinde sürekli güncellenen yasa kanunlar dahilinde, ‘minimum zaman diliminde maksimum verimlilik’ sloganıyla proje danışmanlarımız hizmetinizdedir.

Ayrıntılı şirket kuruluşu prosedürleri için: https://www.arpdanismanlik.com/sirket-kurulusu/ ve irtibat numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. 

Benzer Konular