Türkiye’de Yabancı Öğrenci Olmak

Türkiye, her şehrinde ayrı doğal, ruhsal ve fiziksel özellikleri ile dünyadaki öğrencilerin dikkatini çeken bir cazibe merkezi olmuş ve %/94,2 oranı ile yükseköğretime erişimde dünyadaki ikinci ülkedir. Yabancı öğrenci açısından zengin olan ülkemizde belirli olanaklar mevcuttur.

Türkiye’den aldığınız bir üniversite diploması, Avrupa Ülkerlerinde tanınır. Ders kredisi sistemi olarak AKTS Avrupa’ya göre uygulanır ve tüm öğrencilere Diploma Eki verilir. Ayrıca, Türkiye Erasmus + kapsamında değişim programlarına katılan en başarılı ülkelerden biridir. Erasmus’a ek olarak, Türkiye’de öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin hareketliliğini destekleyen Mevlana, Farabi gibi birçok değişim programı vardır.

Avrupa Yükseköğretim alanında en fazla öğrencisi olan ilk ülkedir. 206 üniversitede toplam 58 bin üzerinde program bulunmaktadır. Yüzyıllarca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış Türkiye, yabancı uyruklu öğrenciler için her zaman tanıdık bir çerçevedir. Her şehirde en az bir üniversite olan Türkiye tam olarak öğrenci dostu bir ülke durumunda. Bütün üniversitelerinde sosyal kulüpler, spor takımları ve kültürel etkinlikler öğrencileri bir araya getiriyor ve uzak coğrafyaları yakınlaştırıyor.

Türkiye’ye geldiğinizde,

Kentin en aktif noktalarının öğrencilerin sosyalleştiği alanların olduğunu hemen göreceksiniz. 206 üniversitenin her biri (yüksekokulları da dâhil), en son teknolojiyle donatılmış modern ve kullanışlı bir kampüs yaşamı sunuyor. Türkiye’de lisans eğitimini almak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler, kendi ülkelerinde lise dengi okulları bitirmesi durumunda, ülkemizde seçtikleri üniversiteye başvurabilir ve üniversite seçimi yapabilir. Aynı şekilde, lisansüstü / lisansüstü çalışmalarına devam etmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler de kendi kabul koşullarını belirleyen üniversitelere doğrudan başvurabilirler.

Türkiye, 2023 yılına kadar 200 bin yabancı uyruklu öğrenciye ev sahipliği yapmayı hedefliyor. 1975’te kendi ülkesi dışında bir ülkede okuyan öğrenci sayısı sadece 800 bin iken, bu rakamın 2010’da 4 buçuk milyona ulaştığı tahmin edilmektedir. Günümüzde 7.5 milyona ulaşmakta ve 2030 yılına kadar 20 milyona ulaşması beklenmektedir. Öte yandan 2009 yılında dünyadaki herhangi bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci sayısı 170 milyon iken, bu sayının 2025 yılında 262 milyon olacağı tahmin edilmektedir. Yabancı öğrenci

Benzer Konular