Kış Turizmi İçin Tercih Edilen 5 Büyüleyici Destinasyon

Türkiye, bir turizm cenneti olmakla beraber; yerli ve yabancı turistler için sadece yaz aylarında değil kış sezonu için de harika destinasyonlar barındıran bir ülke konumundadır. Her zevkten seçenek bulabileceğiniz bu mevsimde, karlı dağlarda kayak yapmak ve doğa keşfine çıkacağınız kısa ve uzun yürüyüşlerle ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Kışın gidilecek en iyi tatil yerleri;

1.ULUDAĞ

Özellikle son yıllarda uluslararası festivallere ev sahipliği yapan Uludağ, muazzam çam ormanları ve yoğun kar örtüsüyle sizi huzura davet ediyor. Bursa ilimize bağlı ve merkeze kırkbeş dakika uzaklıkta bu destinasyon seçeneğine,  teleferik yolu ile ulaşabilirsiniz. Kameralarınızı her daim çalışır durumda tutmanızı tavsiye ederiz.

2.AYDER YAYLASI

Asırlık çam ormanları ve şifalı doğal kaynak kaplıcaları ile dünyada eşi benzerine zor rastlanılan Ayder yaylaları; sizi yüksek rakımlarda dağ evlerine bekliyor.Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesine 19 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte aynı zamanda bal’ı ile de meşhurdur. 1987 yılında turizm merkezi, 1994 yılında ise milli park ünvanı almıştır. Kış aylarında ‘kardan adam’ şenlikleriyle yakılan ateşler sizi sabaha kadar dansa davet edecektir. Kayak sporu için de bakir bir bölge diyebiliriz.

3.PALANDÖKEN DAĞI

Yukarıda tavsiyelerde bulunduğumuz destinasyonlara ek, Palandöken dağı, kendine has manzaraları ve ev sahipliği yaptığı spor organizasyonlarıyla farkını ortaya koymaktadır.Erzurum ilimize 6-7 kilometre uzaklıktadır. Yüksekliği 3271 metre olup, dağın en yüksek noktası  Büyükejder Tepesi olarak bilinir. Ülkemizde en büyük kayak pistine sahiptir.Palandöken Dağı kayak merkezi yağış ve coğrafi koşullarıyla kış sporunu sevenlere ayrı bir keyif vermektedir. Palandöken’de karın 7-8 ay kalıyor olması büyük bir avantajdır. Farklı ülkelerden gelen yabancı turistlerin katıldığı müsabakalar ve düzenlenen etkinlikler ile önümüzdeki yıllarda Palandöken daha da önemli bir cazibe merkezi haline gelecektir.

4.ABANT GÖLÜ TABİAT PARKI

 Bolu şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. İstanbul ve Ankara arasında olması nedeni ile bu iki büyükşehirden rağbet görmektedir. Türkiye’nin görülmeye değer yerlerinden biri olan Abant Gölü tam anlamıyla bir tabiat harikasıdır. Çünkü çam ve köknar ağaçların çevrelediği 1350 metre yükseklikte bulan ve bir heyelan set gölüdür. Bir kaç kaynak suyu ile devamlı olan akarsuyu özel kılan ise devamlı kar ve yağmur suları ile beslenmesidir. Yukarıdaki destinasyonlardan farklı olarak, midenizi de şımartabileceğiniz bir turizm cennetidir. Serpme kahvaltıları, yöresel lezzetleriyle sizi büyülemeye davet ediyor… 

5.KAPADOKYA

Kapadokya’da gezilecek yerler temelde bu 6 yerleşimde kümeleniyor: Avanos, Çavuşin, ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Ortahisar. Nevşehir ilimize bağlı olan bu turizm cenneti; Times Gazetesinde yayımlanan “Dünyanın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan giren Kapadokya, aynı zamanda da 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesinde yer alır. Kapadokya seyahatinizden önce ‘gidilecekler listesi’ hazırlamanızı öneririz.Asıl tadını çıkarmanızı sağalayacak aktiviteler; atlı safariler, peri bacalarının üzerinden doğan güneşe karşı balon turları gibi deneyimler sizi heyecanlandıracaktır.

Benzer Konular