Turizm Amaçlı İkamet İzni Düzenlenmesi Hakkında

Turizm amaçlı kısa dönem ikamet izni almış yabancı uyruklu vatandaşlar; 6548 sayılı kanun kapsamında , 01.01.2020 tarihi itibariyle Turizm dışında gerekçeler sunarak ikamet izni ve uzatma başvurusu yapmalıdır. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü‘nce açıklanan bu yeni dönem başvurular için, bizleri arayarak gerekli bilgilendirme ve yönlendirmelere sahip olabilirsiniz.


Bilindiği gibi Türkiye’ye gelen yabancılar, Turizm gerekçesi ile uzun süre ülkemizde ikamet edebiliyorlardı. Yeni çıkan kanun kapsamında artık Turistik ikamet izni verilmeyecek olup, ikamet izni uzatma işlemleri de gerçekleşmeyecektir. Bu kanun kapsamında, Aile İkamet İzni veya Öğrenci İkamet izni ile ilgili herhangi bir duyuru yapılmamıştır.

Peki bu neden yapıldı? Sorusu herkesin gündeminde yer almaktadır. Açıklanan tam net bir bilgi olmamakla beraber bu konuda çeşitli ihtimaller bulunmaktadır. Son günlerde, turistik amaçla Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu kişilerin sayısı her geçen gün artmakta olduğu bilinmektedir. Ülkemizin, sayısız gezilecek tarihi yerleri ve eşsiz doğası turistlerin ilgisini oldukça çekerek Türkiye’de yaşama isteği duyurmuştur. Son günlerde yaşanan ekonomik kriz ve döviz kurlarındaki hızlı yükseliş, Türkiye’ye yatırım yolunu arttırarak cazibe merkezi olmuştur. Yabancı yatırımcıların artması için çeşitli alternatif ve seçenekler sunularak yatırım yoluna teşvik edilmektedir.

İkamet izni süreniz bitmeden Çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Turizm amaçlı ikamet izni türünün uzatılmasını ve ilk başvurusunu kaldıran Göç İdaresi, artık yabancıları Türkiye’de yatırım veya çalışmaya yönlendireceği düşünülmektedir.

Benzer Konular