Çalışma İzni İhlallerinde İdari Para Cezaları 2020

2020 yılında Yabancı uyruklu personel çalışma izni olmaksızın çalışan/çalıştırılan kişiler ile bildirim yükümlülüğünün ihlali halinde uygulanacak idari para cezaları miktarlarını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Sizde geç kalmadan yasal olarak çalışma izni alabilirsiniz.

İHLAL TÜRÜCEZA MİKTARI (₺)
Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işverenlere her bir yabancı için10.812
Çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya4.323
Çalışma izni olmaksızın bağımsız çalışan yabancıya8.650
Kanunda öngörülen bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen bağımsız ve süresiz izinle çalışan yabancı ile yabancı çalıştıran işverene her bir yabancı için719

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun 23.maddesi hükmü uyarınca; yukarıda sayılan fiillerin tekrarı halinde idarî para cezaları bir kat artırılarak uygulanır.

İdari Para cezaları, yukarıdaki tablo da belirtildiği gibi işverene ve yabancıya çok ağırdır. Sizde, bünyenizde yabancı personel çalıştırıyorsanız veya bir yerde kaçak olarak çalışıyorsanız bir an önce çalışma izni almanız gerekmektedir. Çalışma izni, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bir izin türüdür. Çalışma izni almak sizi, önünüze çıkan istenmeyen durumlarda iş kazaları ve benzeri hukuki aşamalardan koruyarak sizi ve ailenizin geleceğini korur. Daha sağlam ve güvenilir bir hayat biçimi istiyorsanız, daha fazla para kazanmak için çalıştırdığınız ve çalıştığınız yerde kaçak bulunmayın. Şüphesiz ki cazibe merkezi olan ülkemizde dış ve iç politikaları gereği geçtiğimiz her geçen gün bu cezaların miktarları ve yaptırımları dahada artacağı bilinmektedir. Bir an önce sizde 2020 yılında çalışma izni başvurusunda bulunarak, bu cezaları düşünmeyerek gönül rahatlığıyla çalışabilir veya çalıştırabilirsiniz.

Benzer Konular