Çalışma İzni Kaç Yıllık Verilir? Neden?

Her geçen gün Ülkemizde sayısı artan yabancıların çalışmaları için alması gereken çalışma izni kaç yıllık verilir ? Bu sorunun tam bir cevabı olmadığı gibi işletmeye ve yabancıya göre değişkenlik göstermektedir. Önemli olan yada bilinmesi gereken olmazsa olmaz maddeler aşağıda belirtilmiştir.

Çalışma izni ilk başvurularda pasaport süresi dikkate alınarak 1 yıllık olarak verilir.

1 yıl sonunda çalışma izni uzatma başvurusu yapılırken çalışma izni 2 yıllık olarak uzatılabilir.

2 yıl sonunda çalışma izni 3 yıl olarak uzatılabilir.

Çalışma izni ilk başvuru yapılırken dikkat edilen tüm kriterler uzatma başvurusu yapılırken de bakanlık tarafından incelenmektedir.

İşverenler, Çalışma izni başvurusu yaparken beyan ettikleri ücret üzerinden SGK primi yatırmak zorundadırlar.

Çalışma izni aldığınız yabancıların SGK primleri bakanlık tarafından kontrol edilmektedir. Bu kontrol esnasında oluşabilecek eksiklik için geri dönüşü olmayan cezalar ile karşılaşılabilir.

Yabancı personelleri için Çalışma izni uzatma başvurusunda bulunan işletmelerin; SGK, Bağkur ve vergi borçları olduğu takdirde uzatma başvuruları olumsuz sonuçlanır. Yabancı personel çalışma izni uzatma işlemi gerçekleşemediğinden Türkiye’den çıkmak zorunda kalabilir, olumsuz durumlarla karşılaşmamak için tüm kontroller sağlanmalıdır.

Genellikle düşünülen çalışma izni alındıktan sonra işlemlerin bittiği yönündedir. Fakat çalışma izni alındıktan sonra işlemleri bitmemektedir. Belirlenen izin süresini, doğru bilgiler ile kontrol altında tamamlamak gerekmektedir.

Çalışma izni alındıktan sonra dikkat etmeniz gereken tüm konular hakkında profesyonel ekibimiz sizleri bilgilendirecektir.

Çalışma izni kaç yıllık verilir ?

Benzer Konular