Çalışma İzni Uzatma İşlemi Hakkında

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilk yıl olumlu değerlendirilen çalışma izni, tekrarlanarak bir sonraki yıllara uzatma işlemi yapılabilir. Uzatma işlemi, aynı ilk başvurudaki gibi bakanlık tarafından değerlendirilerek, olumlu veya olumsuz sonuçlanabilir. Belirlenen sürede sonuçlanan uzatma başvurusu için dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda kısaca belirtilmiştir.

  • Mevcut çalışma izninin bittiği tarihten geriye doğru en fazla iki aylık sürede olmak kaydıyla, izin süresi sona ermeden uzatma başvurusunda bulunulması gerekmektedir.
  • Çalışma izninin süresinin bitiminden sonra yapılan süre uzatım başvuruları işleme alınmaz.
  • Uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi halinde aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar verilebilir.
  • Farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular ilk başvuru usul ve esaslarına tabi olarak değerlendirilir.
  • Süre Uzatımı başvurularında dikkat edilmesi gereken birden fazla konu bulunmaktadır. Bu konular yabancı çalışanın durumu veya işverenin durumuna göre farklılıklar göstermektedir.

Uzatma başvuruları Ortalama 30 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bakanlığın yoğunluğu ve detaylı incelemesine bağlı olarak değişkenlik gösteren bu süre, hiç bir zaman tam olarak belli değildir. Gerekli incelemeler sonucunda yapılacak bu işlem için danışmanlarımızdan destek alabilir, işinizi eksiksiz olarak tamamlayabilirsiniz. Bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de Uzatma başvuruları, ilk defa yapılan çalışma izni başvurusu gibi detaylı bir şekilde değerlendirilmekte olduğudur.

Benzer Konular