Çalışma İzni Nedir? Nasıl Alınır?

Çalışma izni; Türkiye’deki istihdama katkı sağlamak için, ülkemize çalışma amacı ile gelen yabancıların, belirtilen kriterleri sağlaması koşulu ile Türkiye’deki belirli bir işyeri veya işletmede ve belirli bir meslekte çalışmak üzere alınması zorunlu olan izne denir.

Çalışmak amacı ile ülkemizde bulunan T.C  uyruklu olmayan  yabancılar, 4817 sayılı yabancıların Çalışma izni hakkındaki  kanun gereği  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından çalışma izni almak zorundadır.

 

ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR?

*Çalışma İzni başvuruları işveren tarafından yapılmaktadır.

*Çalışma izni alınabilmesi için, işveren ve çalışacak olan yabancının müşterek müracaatları gerekir.

* Yabancının hangi görevde çalışacağı, ne kadar maaş alacağı ve ne kadar süreyle çalışacağı işveren tarafından belirlenmiş olmalıdır.

*Ülkemizin kanunlarına göre çalışma izni verilebilmesi için, işverenin ve çalışacak olan yabancının sahip olması gereken kriterleri karşılayabiliyor olması gerekmektedir.

*Kriterlerin karşılanması halinde, Çalışma izni başvurusu bakanlık tarafından değerlendirilecek olup; iş piyasasındaki durum, istihdama olan katkısı, işverenin mali analizi gibi önemli faktörler göz önünde bulundurulmaktadır.

Uzman kadromuz ve yasalara hakim profesyonel ekibimiz ile Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı personellerin almak zorunda olduğu çalışma izin işlemlerini, kanunlara uygun şekilde, iş gücü ve bilgi kayıplarını önleyerek hızlı bir şekilde sizler için gerçekleştirmekteyiz.

Detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için lütfen bizi arayınız

Benzer Konular