Çalışma İzni Nedir? Nasıl Alınır?

Çalışma izni; Türkiye’deki istihdama katkı sağlamak için, ülkemize çalışma amacı ile gelen yabancıların, belirtilen kriterleri sağlaması koşulu ile Türkiye’deki belirli bir kurumda veya işletmede ve belirli bir meslekte çalışmak üzere alınması zorunlu olan izne denir.

Çalışmak amacı ile ülkemizde bulunan Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olmayan kişiler, 4817 sayılı yabancıların Çalışma izni hakkındaki kanun gereği T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma izni almak zorundadır.

ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR?

Başvuru işlemleri işveren tarafından yapılmaktadır. İzni alınabilmesi için, işveren ve çalışacak olan yabancının müşterek müracaatları gerekir. Yabancının hangi görevde çalışacağı, ne kadar maaş alacağı ve ne kadar süreyle çalışacağı işveren tarafından önceden belirlenmiş olmalıdır. Ülkemizin kanunlarına göre çalışma izni verilebilmesi için, işverenin ve çalışacak olan yabancının sahip olması gereken kriterler vardır. Bu kriterleri karşılayabiliyor olması ve Yabancı personel istihdam gerekçesi detaylı bir şekilde yer açıklayıcı olması gerekmektedir.

Kriterlerin karşılanması halinde, Çalışma izni başvurusu T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve çeşitli Kamu Kurumları tarafından değerlendirilerek, iş piyasasındaki durum, istihdama olan katkısı, işverenin mali analizi gibi önemli faktörler göz önünde bulundurulmaktadır.

Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı personellerin almak zorunda olduğu bu belge, ikamet izni gibi kişisel başvuru ile gerçekleşmez. Bu izin türüne, yabancı uyruklu kişiler kişisel olarak tek başına başvuru yapamaz. Yabancı personel sadece izni alınan yerde çalışabileceği gibi başka bir iş yerinde aynı izin belgesi ile çalışamaz. Çalıştığı yerden farklı bir iş yerinde çalışmak isteyen yabancı, mevcut işvereni ile anlaşması halinde şartları tutan başka bir işletmeye geçebilir. Bu transfer işlemine girerek, yeni işletmenin sağlayacağı kriter ve şartları yerine getirmesi durumda gerçekleşebilir. Bu izin türü, kişinin durumu ve işletmenin verileri ne göre değişkenlik göstererek, belirlenen sürede geçerli olmak kaydıyla verilir. istenildiği zaman iptal edilebilir.

Uzman kadromuz ve yasalara hakim profesyonel ekibimiz ile Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı personellerin almak zorunda olduğu çalışma izni işlemlerini, kanunlara uygun şekilde, iş gücü ve bilgi kayıplarını önleyerek hızlı bir şekilde sizler için gerçekleştirmekteyiz.

Benzer Konular