Yabancı Personellerin Konsantrasyon ile Başarı İlişkisi

Günümüz hayat temposunda bir işe odaklanarak gerçekleştirebileceğiniz başarı ihtimalleriniz ne yazıkki eskilere göre çok daha zor. Çünkü teknolojinin gelişmesi ve fiziki ortamların değişmesi binlerce dikkat dağıtan unsuru yanında getiriyor. Gün boyunca birden fazla konuyla ilgili olmak sizi fiziksel ve psikolojik olarak güçsüz kılıyor. Bunun üzerine Yabancı Personellerin, gerek sosyal gerek iş hayatlarında başarılı olmaları açısından konsantrasyon işlemi şart oluyor. 

1- Dengeli beslenmeli, egzersiz yapmalı, yeterli miktarda su tüketmeli ve sağlıklı uyumalısınız

Konsantrasyon için iş yaşamında atacağınız stratejik adımlardan önce fizyolojik ve biyolojik denge ve sağlığınızı korumanız gerekiyor. Bu doğrultuda; güne yeterli ve sağlıklı bir kahvaltıyla başlamalı, yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmalısınız, mümkün olduğunca fastfood tarzı yiyeceklerden uzak durmalı, yeterli miktarda (tavsiye edilen günlük 3 litre) su içmeli ve günlük gereken egzersizinizi eksik etmemelisiniz. Konsantrasyon konusunda en önemli ve kritik nokta olan sağlıksız uyku hatasına düşmeyin. Sağlıklı bir uyku, günde 8 saate yakın, serin, karanlık, sessiz ve teknolojik cihazların olmadığı bir ortamda mümkündür.

2- Yeterli miktarda mola vermelisiniz

Yabancı personellerin, uzun aynı şeye odaklanması oldukça zordur. Konsantrasyonu korumanın en verimli yollarında biri de mola vermektir. Bu doğrultuda, kişinin kendi konsantrasyon süresini öğrenmesi ve bilmesi, çalışma saatlerini düzenlemesi de bir o kadar önemlidir. Konsantrasyon ile çalışamadığınıza inandığınız an kısa yürüyüşler yaparak; açık havaya çıkılmalı ve kahve gibi içecekler tüketerek mola sürenizde zihninizi rahatlatmalısınız.

3- Birden fazla iş ile ilgilenmeyi bırakın

İş yaşamında ”multitasking” olarak bilinen, “birden fazla işle uğraşma” kavramı işlerimize yoğunlaşmamızı olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan Uluslararası araştırmalar, beynimizin birden fazla işi aynı anda yapmak için dizayn edilmediğini bize açık bir şekilde göstermektedir. Bu yüzden gün içerisinde aynı anda birden fazla işe yoğunlaşmaya çalışmak yerine, tek bir işe yoğunlaşarak gerçekleştirmek istediğiniz süre de daha verimli olursunuz. Yabancı Personellerin tek bir işe odaklanarak elde edeceği konsantrasyon ile başarı ihtimalleri artarak, hata ve yanlış yapma ihtimalleri azalırlar.

Benzer Konular