Ev Hizmetleri Yabancı Çalışma İzni Kolaylıkları

Çalışma izni ile Ev Hizmetleri görevinde çalışacak olan yabancı uyruklu kişiler için işveren maliyetleri oldukça önemsenmektedir. Çalışacak olan yabancı uyruklu personeller genellikle döviz üzerinden ücret talep etmektedirler. Günümüz şartlarında sürekli değişkenlik gösteren döviz kurları nedeniyle işverenler, oldukça maliyetli ve zor bir durumda kalmaktadır.

Çalışma izni almak için ne gerekli?

İlk olarak ev hizmetleri görevinde çalıştırmak istediğiniz yabancı personel için bakanlığın belirlediği kriterleri sağlamanız gerekmektedir. Hem yabancı hemde işveren için oluşan bu kriterleri sağlanması durumunda çalışma izni alınabilir. Bu kriterleri kısaca sıralandırmak gerekirse;

  • Yabancı Türkiye’de bulunuyorsa geçerli süreli bir ikamet iznine sahip olması
  • Yabancının herhangi bir adli sicil kaydı bulunmaması
  • Yabancının çalışacağı görevin belirtlilen kriterlere uygun olması (Yaşlı Bakımı, Hasta Bakımı, Çocuk Bakımı)
  • İşverenin yabancıyı çalıştıracağı görevi sağlayabilmesi (65 yaş üstü yaşlı, Bakıma muhtaç hasta, 15 yaş altı çocuk)
  • İşverenin ödeyeceği ücreti belgelendirmesi
  • İşverenin yabancıyı çalıştırmak üzere belirlediği ücretin üzerinden SGK ödemesini yapması

Yabancı eğer Türkiye’de Turistik vize ile veya kaçak yollardan bulunuyorsa çalışma izni alınamaz. Bu durumda yabancı geçerli süreli (en az 6 ay) ikamet izni alarak çalışma iznine başvurabilir veya ülkesine dönerek yurtdışı başvuru işlemleri ile çalışma izni alabilir.

Kolaylıklar Neler ?

Tüm kriterler sağlanması durumunda, işverenin ödemek zorunda olduğu ücret brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Türk lirası olarak belirlenen bu ücret üzerinden SGK ödemesi yapan işveren, yabancıya döviz olarak ücret ödemesini yapması gerekmemektedir. Çalıştırmak istediği yabancıyı Türk Personel gibi en az asgari ücret üzerinden çalıştırabilir. İlk defa Türkiye’de çalışacak olan yabancılar için teşvik programları uygulanmakta olup bunların arasında en önemlisi SGK’nın belirlediği ilk 2 yıl geçerli olacak şekilde sigorta ödemesinin yarısı şeklindedir. Kısaca örnek vermek gerekirse; asgari ücret üzerinden anlaştığı personele, asgari ücret üzerinden sigorta ödemesi yapması gereken işveren, Türk personele sigorta priminin tamamını öderken yabancı personele ilk 2 yıl sigorta priminin yarısını ödeyebilecektir. Bu konuda yabancı personel çalıştırmak işveren için daha cazip olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken Yabancı Türkiye’de ilk defa çalışmasıdır.

Neden Yabancı Personel?

Ev hizmetleri görevinde yabancı çalıştırmak isteyen işverenler, yardımcılarını genellikle Türk personellerin gündelikçi olarak çalışması ve devamlılığı bulunmamasından dolayı tercih etmemektedir. Yabancı personelin sağladığı imkanlar doğrultusunda çalışma izni alınan yabancının tüm iptal hakları işverenlerinin elindedir. Bu konuda yabancının, işverenine olumsuz bir durum yaratması durumunda işvereni çalışma iznini iptal edebilir. Çalışma izni iptal olan yabancı ülkeyi terketmek zorunda kaldığı için daha disiplinli ve hoşgörülü davranmak zorundadır. Yabancının bildiği diller sayesinde çocuk bakımdaki pozisyonunda katkı sağlaması düşülmektedir.

Profesyonel Destek

Ev hizmetleri için sizde yabancı çalıştırmak istiyorsanız çalışma izni ve tüm konulara hakim uzman danışmanlarımızdan yardım alabilir, detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Benzer Konular