Ev Hizmetleri İçin Çalışacak Yabancı Personeller İçin Çalışma İzni

Türkiye’de çalışmak amacı ile bulunan T.C. uyruklu olmayan tüm yabancılar, 4817 sayılı yabancıların çalışma izinleri hakkındaki kanun gereği çalışma izni almak zorundadır. Bu sebeple evinizde çalıştırmayı düşündüğünüz Yabancı Personeller için Çalışma İzni mutlaka alınması gerekmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının son zamanlarda yabancı personel istihdamının giderek artması ve izin verilen yabancıların güvenliği açısından kanun ve mevzuatlarda ki değişmeler üzere evinizde yabancı çalıştırmanın kriterleri nelerdir? Yabancı Personeller için  Çalışma İzni konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının izin verme esnasında aradığı ilk zorunlu kriter: 15 yaş altı çocuk, 65 yaş üstü birey veya bakıma muhtaç kişilerin bulunmasıdır.  Sizinle aynı yerde ikamet etmeyen yakınınız için de izin alma hakkına sahipsiniz sadece başvuru sahibinin bakılacak kişiye 1.derece yakın olması gerekmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz kriter ve işveren bilgileri de ortadan kalkma durumunda personelinize ait 2 çeşit başvuru yapma hakkına sahip oluyorsunuz. Bunlar yurt içi ve yurt dışı başvuru adı altında yapılan başvurulardır.

EV HİZMETLERİ YURTİÇİ BAŞVURU

Yurtiçi başvurular, Göç Bürolarından alınmış en az 6 aylık ikamet tezkeresi bulunan yabancılar için yapılan başvurudur. Süresi geçmemiş ve daha önceden bu tezkere ile başvuruda bulunulup iptal duruma düşmemiş ikamet tezkereleriyle yabancı personel adına işverenler yurt içinden başvuru yapma hakkına sahiptirler.

EV HİZMETLERİ YURTDIŞI BAŞVURU

İkamet tezkeresi bulunmayan turistik vize ile ülkemize giriş yapan personeller gerekli evrak listesi ile ülkesine gönderilerek Türk Büyükelçiliğine başvuruda bulunur. Alınan 16 haneli referans numarası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına işverenler çalışma izin başvurusu yapar. Yapılan başvuru olumlu değerlendirildiği esnada yabancı personel pasaportuna çalışma izni vizesi vurdurarak ülkemize giriş yapabilir. Vize işlemleri esnasında ödenmesi gereken harç miktarlarını yabancı personel, Türk Büyükelçiliğine yapar. Yani çalışma izni almış olduğunuz personeliniz için yeniden Göç Bürolarına gitmenize ve ikamet tezkeresi almanıza gerek yoktur. Aldığınız çalışma izni ile personeliniz ikamet izni hakkına da sahip olacaktır.

ÇALIŞMA İZNİNİN İPTAL EDİLMESİ

Personelinizin iş hakkını fes etmeniz veya personelinizin işi bırakması durumunda ise öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına akabinde ise SGK’ ya bildirerek çalışma iznini ve sigortasını iptal etmeniz gerekir. Bu durumda personeliniz de işten ayrıldığı andan itibaren 10 gün içinde ülkemizi terk etme zorunluluğu bulunur. Yani sizin yanınızdan ayrıldıktan sonra Türkiye de kalma hakkı da elinden alınmaktadır.

EŞ ZAMANLI BAŞVURU (TRANSFER BAŞVURUSU)

Bir iş yerinde veya evde yasal olarak çalışan ve yanınızda çalıştırmayı düşündüğünüz personeliniz var ise transfer işlemi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ibraz edilerek yasal yollar ile geçişi sağlanmaktadır. Önceki işverenin izni ile anlaşmalı bir şekilde yürütülen bu yolda rahatlıkla personelinizin yanınızda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

ÇALIŞMA İZNİ SÜRE UZATIMLARI

Süre uzatımı yapılacak olan başvurularda ise durum farklılık göstermektedir. Ülkesine gitmesine gerek duyulmadan yapılan başvurular da izin süresi önceden 1 yıl alınmış ise 2 yıl, 2 yıl alınmış ise 3 yıl alınarak periyod bu şekilde devam ederek izin süreleri uzatılır.

YABANCININ SİGORTA İŞLEMLERİ

Son olarak yabancı personellerin haklarını korumak ve sağlık güvencelerini güven altına almak amacıyla alınan çalışma izinlerinde personelin sigorta işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Yurt dışı başvurusu ile çalışma izini alınan personelin ülkemize giriş tarihi itibariyle 30 gün içinde, yurt içi başvurusunda ise alınan çalışma izni tarihi itibariyle 30 gün içerisinde sigorta işlemlerinin başlatılması gerekmektedir.

Benzer Konular